נפש הייטקיסטית אבודה

Updated: Feb 9, 2019

כשבחרתי בלימודי המחשבים, לא ידעתי כמה אני רחוקה מיעודי. זה היה לפני 20 שנה. כשהתעוררתי היום לפנות בוקר, אחרי 4 שעות שינה בלבד, הבנתי שיש משהו שאני צריכה להקשיב לו.

רוצה לישון

הרגשתי את ההתנגדות של הגוף להתעוררות. הרי הוא פריק של שינה ומה קרה עכשיו? יש עוד זמן עד שהשעון יצלצל. בלית ברירה מצאתי את עצמי מסתובבת בחשיכה מכינה תה, מכניסה קובית שוקולד לפה להמתיק את ההרהורים, חוזרת לחדר ושוב למטבח ואז נעצרת מול כוננית הספרים שמזמן נהפכה לרהיט דקורטיבי במעבר בין חדר השינה לסלון.


עיני ננעצו במדף התחתון, לשם נדחקו עם הזמן הספרים הטכניים של שפות התכנות מהלימודים משנות ה-20 שלי. ואני, שחובבת ספרים באופן מיוחד, מסתכלת עליהם בעיניים חומלות מלאה באמפתיה על תחושת הנטישה שהם חווים אל מול ספרי הרוח וההתפתחות שכבר ממזמן השתלטו על כל המדפים.


בצהריי היום אני עייפה למחצה, יושבת ומהרהרת לי. ההבנה העמוקה שאני כנראה מתכנתת בהווייתי, מעלה בי חיוך גדול והתעוררות. כמה שאנסה לברוח מזה, זה כנראה ימשיך לרדוף אותי.


בשנים האחרונות מעטים החברים בעולם המחשבים שהצלחתי להעביר להם את המסר שלי משפת המודעות שעוזרת ועזרה לי בתכנות התודעה שלי.


זה תמיד הרגיש לי מהצד כמי שעומדת בפני בית המשפט העליון ונשפטת על משבר גיל ה-40 המוקדם או על חיפוש וחפירת יתר.

לרוב זה מחזק את תחושת הזרות. אז מתוך תחושת שליחות אני מקדישה פוסט זה לכל נפש הייטקיסטית אבודה ששקועה עכשיו בתנומה קלה מול המסך אחרי ארוחת צהריים דשנה. הפעם אנסה בדרך קצת אנלוגית לחבר בין העולמות כי ברוח במהות כל העולמות הם אחד.כשפסיכולוגיה ושפת ++C נפגשות


כשנולדנו, אלוהים שתל בכולנו פונקציות בסיס שהפלט שלה הינו: ״HELLO WORD״ Main() { Cout "Hello World\n"; Return 0; }

לזה התווספו משתנים בסיסים כמו Char ו Int וכבדרכו המושלמת של אלוהים ועם עומק הבנת הפוטנציאל שבאדם, הוא גם פרגן לנו במשתני אחסון גדולים יותר מסוג Float ו Long. משתנים אלו משמשים להכלת קשת התחושות הרגשות, הנטיות, הרצונות, המחשבות והפעולות שלנו. הם נשמרים כתוצאה מאותם זיכרונות ילדות, לחישות של ההורים והסביבה, כל מה ששמענו והטמענו כתוצאה מקושי כאב שמחה בגיל ילדות ולאורך גיל ההתבגרות . עם הזמן שודרגנו גם במנגנוני הגנה:

IF ….. ELSE  …. WHILE ...... GOTO 

בתרגום סימולטאני, מנגנון ה- if-else:

אם פוגעים - אז מחזירים בעקיצות בציניות  אם נפגעים - אז כועסים אם נפגעים - אז מאשימים ומשליכים על האחר  אם נפגעת - תדחיק  אם נפגעת - תתעלם ותמשיך כי החיים ממשיכים


ככה התודעה שלנו התרחבה והוספנו עוד ועוד פונקציות, מחלקות חדשות, מנגנוני הגנה משוכללים והפלט הוא כמובן מגוון של דפוסים אמונות ותפיסות ועוד.


למתקדמים - אפשר לסבך את האנלוגיה לקשרים בין פונקציות, הורשה (Ineritence) ורקורסיה אבל כדאי בכל זאת שאחזור להגדרות הבסיס של קלט ופלט באנלוגיה לחיים.כל מה שקידדנו בחיים כל מה שקלטנו, כל מה שקידדנו עם השנים, התודעה שלנו מעבדת זאת בדרכה הייחודית ואז שוב יש במציאות התנהגויות ופעולות בהתאם. (כל מה שקורה לנו במציאות זו השתקפות של התכנות מאחורי הקלעים).

תדמיינו מקלדת שמושתלת לכם מאחורי המוח ובעזרתה ניתן לתכנת את תת המודע שלכם, שהרי הוא מנהל ברובו את החלק המודע שלכם.


איך ההרגשה לדעת שאתם חיים במציאות שכביכול היה בה מתכנת חסר ניסיון?

מתכנת שסיים רק עכשיו קורס הסבה, והוא בסך הכל תכנת הכל לפי הבנתו, ללא דרישות מסודרות וללא אפיונים.


אם נחזור רגע לגיל ילדות, זיכרון ראשון שעולה לכם, מה עולה שם? איך הרגשתם? מה חשבתם? מה הייתה התחושה בגוף? אפילו זיכרון מגיל הבגרות, משהו שקרה שם, שהשאיר בכם חותם: תחושת פחד, כאב, טינה או שמחה (מול הורים\חברים\אדם כלשהו).

תחשבו שאותה חוויה שעולה לכם מהזכרון, קודדה לכם ע״י אותו מתכנת חסר הניסיון, שעשה כמיטב יכולתו, אבל לכם לא הייתה זכות בחירה אז.
אני זוכרת שהייתי ביסודי היה לי בכיתה משהו שהציק לי מילולית אני כמובן נפגעתי וכששיתפתי לעגו לי. בשפה נמוכה, זה יקרא פונקציה ובשפת עילית: Class. פה המקלדת הדמיונית שלי נכנסת לפעולה וכותבת פונקצית זכרון A. המשתנים הם כמובן: הרגש, התחושה, המחשבה, הפעולה.

עם הזמן, בתיכון, נתקלתי בארוע דומה. שם היה נער אחר שהציק לי ברמה הפיזית, נגע במקומות אינטימיים שהיום זה נחשב לחלוטין להטרדה מינית, פה המקלדת הדמיונית נכנסת לפעולה וכותבת פונקצית זיכרון B המשתנים הם אותם המשתנים כמו בפונקציה A רק שהם מוגדרים כשמשתנים שתופסים יותר מקום בזכרון.

תחושת חוסר אונים וחוסר הבטחון במשתנה הרגש מתעצמת...

הפונקציה מעבדת את הנתונים בהסתמך על משתני העבר, הפלט:

הפעולה = לא להגיב

הרגש = התעלמות הדפוס המובהק שמשתרש = אפשר לפגוע בי.

וכשפוגעים, לא עושים פעולה, אפשר להדחיק, אפשר לקפוא במקום (אחרת ארגיש דחויה או לא ארגיש אהובה).

אפשר לסבך את זה יותר ולהזכיר שיטות מיון כגון: עצים בינאריים, רשימות מקושרות וזאת בכדי לאפשר:

שליפה מהירה של תגובה למציאות, בהתאם למידע שתוכנת


הזכרתי את כל זה לשם ההבנה שהקשרים מסתעפים. עם השנים, הדפוס (הפלט) מהקשרים של המידע והפונקציות, נשלף בקלות ובמהירות ומשפיע עלינו ללא מודע בכל תחום בחיים; משפיע על בחירות, החלטות שאנחנו עושים בחיים, נטיות ומצבי רוח וכו'.


אם התוכנה נרשמה ללא באגים, זכיתם. המתכנת המתחיל כנראה סיים בהצטיינות תואר ראשון במחשבים, כנראה יוצא מ"רם. יש סיכוי גדול שמנגנוני ההגנה שלכם יעבדו באופן תקין לאורך כל החיים. (תוכנה פשוטה בלי מורכבות, אם פגעו בי החיים יפים מותר להינות ולהמשיך הלאה, או לא פגעו בי בחיים או שרוב הפונקציות שלי הם על זיכרונות חיובים אז הכל יפה ומושלם).

לצערי ומניסיוני, לכל תוכנה יש באגים.

לפעמים זה צץ בלי שנרצה כתוצאה מאירוע מסוים בחיים, לפעמים זה משתלט פתאום על השגרה והתוכנה שרצה שנים על אוטומט מזייפת.

הבאגים הרגשיים בתוכנה


כשזה מתחיל, זה נהייה "קצת" בעייתי. כי לרוב הבאגים הם במתכונת רגשית כגון:

דיכאון, חרדות, התנהגות כפייתית, עייפות כרונית, התמכרויות לדרמה, אלכוהול, סמים, מסכים, עבודה, ספורט, ריגושים, גם כעסים מיותרים על הילדים על האשה הבעל על ההורים, האשמות מיותרות (עשו לי, לקחו לי, ביבי נתניהו, כולם אשמים חוץ ממני).

לפעמים נדרש רק שינוי קטן בתוכנה כמו בעיית אתחול מערך, שע"י PRINT קטן של הפלט (שיקוף של הדפוס במציאות), אנו מוצאים את הבאג והתוכנה ממשיכה לרוץ לעוד שנים ללא בעיות.

ולעיתים זה לא Bug זה Feature או שצריך להתאים את התוכנה ולכתוב בשפה חדשה ומתפתחת יותר ואז נדרש שינוי כללי בקוד עם DESIGN \ אפיון מפורט. אז גם בחיים, אין ברירה ונדרשת במקרה כזה אנליזה מעמיקה. עוברים דרך הילדות, בודקים את מערכות היחסים שלנו עם עצמנו, עם הסביבה, עם אלוהים, השלכות, מילים שגורות, דפוסים וכו'. ואז יש כל מיני טכניקות וכלים לתכנת את התודעה מחדש.

ככל שהמודעות גדלה ומתרחבת יותר, כך ניתן להשפיע יותר ויותר על התודעה ולהביא לתוצאה רצויה.


איך משנים את המציאות

באנלוגיה למתודולוגית ה -scrum בפיתוח, תוך כדי תנועה, בוחנים את הפלט (הדפוס), משנים ומתקדמים. הבשורה הטובה היא, שע"י תחזוקה טובה של התוכנה וניפוי הבאגים בתדירות קבועה, אנחנו מהר מאד עם פלט חדש.  אנחנו מבינים שלהביע רגש זה כבר לא מפחיד אותנו, זה לא פוגע בנו, זה לא הופך אותנו לחלשים. אנו מודעים לרצונות שלנו ולרגשות שלנו ואז אנו פועלים בהתאם ומשנים את המציאות.

ואז מגיעים רגעים קטנים של אושר, רגעים של שלווה, סבלנות, חמלה, נדיבות, ניצתת בנו שוב האהבה העצמית והקבלה כאילו רק עכשיו הגענו לעולם.

זה דומה לתחושה הזו כמו שאתם יושבים על תוכנית ויש באג שלא עולים עליו כמה ימים. כמה מרץ, סבלנות, אמונה ודרכים יצירתיות אתם נותנים בכדי שהתקלה תיפתר? ובסוף מגיע הרגע הזה שמצאתם את הבאג, התוכנית מתקמפלת ועושה בדיוק מה שצריכה לעשות. (אין מתכנת שלא יוכל להזדהות איתי עם הרגע המושלם הזה שמרגיש לו כמו על גג העולם ושהוא הכי שווה מכולם).

לפני הסיום האופטימי, אציין שיש גם סיכונים בעת שדרוג התוכנה או החלפתה לדוגמא: Overflow. שזה מצב שבו כותבים לאזור בזיכרון המחשב יותר מידע מאשר אותו אזור מסוגל להכיל. כתוצאה מכך נוצרת גלישה ולא תמיד מקבלים את התוצאה והפלט שרוצים. ואז בפועל יש עיכובים בDelivery.


חשוב לי גם להזכיר שכמו כל תוכנה, גם התודעה צריכה תחזוקה 365 יום For כל החיים.

הסתבכתם? יש גם דרך פשוטה להסביר את זה:

במחשב יש כפתור של אתחול מחדש, אז רק להיום אפשר ללחוץ על הכפתור ולהתחיל את היום עם תכנות התודעה מחדש עם הפונקציה הבסיסית "HELLO WORLD".


46 views0 comments

Recent Posts

See All